PLAN LEKCJI

2ramka 2 z tlem plan

KLASY DWUJĘZYCZNE

2ramka 2 z tlem klasy dwujezyczne

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

2ramka 2 z tlem librus

ABSOLWENCI II LO

8888

20180920 120841Ogólnopolska kampania
„Bezpieczne z@kupy w sieci”

W naszej szkole zainaugurowana została ogólnopolska kampania edukacyjno -profilaktyczna „Bezpieczne z@kupy w sieci” opracowana przez Allegro.pl. Przedstawiciel tego portalu spotkał się w dniu 20 września z uczniami klas II i III liceum, by wyjaśnić, na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni dokonując transakcji internetowych. Nie zabrakło oczywiście rad, jak uniknąć tych zagrożeń.

Pan Jakub Pepłoński na co dzień kierujący Działem Bezpieczeństwo i Zaufanie poznańskiej Grupy Allegro.pl opowiadał naszym licealistom, jakie formy przybiera sprzedaż internetowa i przestrzegał przed zbytnią pochopnością w podejmowaniu decyzji o nabyciu jakiegoś towaru poprzez zakupy online. Uczniowie przyznali zgodnie, że wybierając tę metodę zakupów kierują się licznymi promocjami, wygodą (nie trzeba wychodzić z domu), zasięgiem sieci (możliwością kupienia przedmiotów z całego świata) i dostępnością przedmiotów czasem nieosiągalnych w sklepach stacjonarnych (zwłaszcza przedmiotów kolekcjonerskich, związanych z rozwijaniem różnorodnych pasji).

Młodzież uczestnicząca w projekcie „Bezpieczne z@kupy w sieci” dowiedziała się, że również badania potwierdzają, iż internauci najczęściej w wyborze sprzedawcy kierują się atrakcyjną ceną towaru, zapominając, że za każdym razem należy sprawdzić kim jest sprzedawca – czy osobą prywatną, czy sklepem internetowym; czy jest firmą znaną na rynku; czy posiada pozytywne opinie klientów; od jak dawna prowadzi sprzedaż wysyłkową, czy też w jaki sposób dokonuje się u niego płatności.

Nasz prelegent podpowiedział, jakie metody płatności są najbezpieczniejsze, apelując, by unikać wpłat bezpośrednio na konto sprzedawcy . Doradzał także, by zachować wszelką korespondencję ze sprzedawcą, potwierdzenia zapłaty. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak prawo chroni konsumentów, w jaki sposób reklamować towar, z którego nie jesteśmy zadowoleni i co zrobić jeśli zakupiony przedmiot w ogóle nie dotrze do nas lub w przesyłce znajduje się zupełnie coś innego, niż to, co zamawialiśmy.

Jak bezpiecznie kupować w sieci? – podstawowe zasady:

• Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego - zasięgnijmy opinii o nim (przeczytajmy komentarze lub fora internetowe - brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą czujność); sprawdźmy jego rzetelność i zachowujmy całą korespondencję i potwierdzenia zapłaty.

• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, a na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki – korzystając z linków przesyłanych nam mailowo ryzykujemy wejście na strony podszywające się pod legalnie działające sklepy.

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu internetowego – literki "https" (zamiast: „http”). Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze – jest to forma najbezpieczniejsza dla klienta.

• Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, towar do nas nie dotrze, kontakt ze sprzedającym urwie się lub dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, zgłośmy sprawę na Policję. Zapisana korespondencja, dowody zapłaty lub przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

• Pamiętajmy, że konsument, który zawarł umowę na odległość – a więc również przez Internet – może w ciągu 14 dni od otrzymania przesyłki odstąpić od umowy (odesłać towar) nawet bez podawania przyczyny.

Lidia Cynt

pedagog szkolny

20180920 101352

20180920 120829

20180920 120833

NAJLEPSZE LICEUM

najj

TyDzień Otwarty

tydzien otwarty

CERTYFIKATY JĘZYKOWE

KONIEC

SZCZYTY MOCY

21

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

promocjazdrowia

zlote-liceum-perspektywy 
 

Fundacja Edukacyjna Perspektywy
potwierdza, że
II Liceum Ogólnokształcące
 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
w Olsztynie
jest wśród najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w
Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych
PERSPEKTYWY 2020
 i przysługuje mu tytuł
Złotej Szkoły 2020

CENTRUM MULTIMEDIALNE

CM
Facebook-Logo-Wallpaper-Full-HD

SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU

GALERIA

GA12

ZAWODY MATEMATYCZNE

JOLA4

OLMUN

olmunmenu11

SUKCESY SPORTOWE

SPORT

SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI

SKE

Dokumenty szkolne

DOKUMENTY NA STRONE

SKUMBRIA-konkurs literacki

2

URZĄD MIASTA

olsztyn-logo

NIEPODLEGŁA

23

GAZETKA EDUKACYJNA

gazetka

BIP

3ramka 2 z tlem BIP PO NOWEMU

ePUAP

bramka1

GDZIE JESTEŚMY

3ramka 2 z tlemLOKALIZACJA NOWEMY

KRONIKI SZKOLNE

3ramka 2 z tlemKRONIKA PO NOWEMY