DZIEŃ DAWCY SZPIKU Z FUNDACJĄ DKMS

Dnia 8.02.2017 roku o godzinie 10.00 w II LO im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie odbył się Dzień Dawcy Szpiku z Fundacją DKMS. Akcja trwała do godziny 16.00 i zakończyła się sukcesem. W czasie 6h udało się nam zarejestrować 60 potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Zważając na powagę podejmowanej decyzji, jest to ogromny sukces młodych wolontariuszy. Wiadomość o organizacji tego typu przedsięwzięcia była rozpowszechniana już miesiąc przed właściwym terminem na jednym z portali społecznościowych – facebook. Zaproszenia do udziału w tym dniu zostały również rozesłane do pobliskich szkół średnich.

Nastąpiło to od razu po skontaktowaniu się z Fundacją DKMS z siedzibą w Warszawie oraz ustaleniu szczegółów. Na wyżej określony termin zarezerwowaliśmy jedną z sal w Zespole Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Dwujęzycznymi w Olsztynie. Wcześniej przeszkoleni wolontariusze będący uczniami naszego liceum, starannie przygotowali salę oraz stanowiska rejestracyjne po czym zabrali się do przyjmowania potencjalnych Dawców. Do dyspozycji mieliśmy 5 stanowisk startowych, przy których nasi goście otrzymywali wszelkich informacji w kwestii dawstwa, po czym w razie braku jakichkolwiek przeciwwskazań, rejestrowali się. Kolejnym krokiem była obecność przy stanowisku końcowym, gdzie obecny tam wolontariusz dokonywał ostatecznego sprawdzania zgodności danych, jak również pobranych materiałów oraz przeprowadzał rozmowę z Dawcą. Po zakończeniu Dnia Dawcy Szpiku, wszystkie zebrane dane oraz wymazy z materiałem genetycznym zapakowano zgodnie z wcześniej dostarczoną nam przez Fundację instrukcją, a następnie przekazano umówionemu kurierowi.