20190528 113225Uczniowie klasy 3GA z nagrodami
w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej

28 maja 2019r. odbył się finał I Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej. Organizatorem konkursu było XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie. Po przeprowadzonych 14 maja 2019r. eliminacjach, w etapie finałowym naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klasy 3GA. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z pytaniami o Unii Europejskiej, rywalizując z innymi uczniami oddziałów gimnazjalnych i szkół podstawowych w Olsztynie. Nasi uczniowie godnie reprezentowali Gimnazjum nr 2, zajmując miejsca na podium.

IMG 20190328 0953101BAWIMY SIĘ JĘZYKIEM ANGIELSKIM
CZYLI
NASZA WERSJA KOPCIUSZKA

Nauka języka obcego to żmudna praca wsparta wytrwałością, to wiele godzin spędzonych nad słownictwem i gramatyką. Ale czy musi to być naprawdę taki ciężki obowiązek? A gdyby tak pobawić się językiem, pożartować, pośmiać, poczuć się znowu dzieckiem, które może się poprzebierać, powygłupiać …..

Uczniowie klasy IIE w ramach zajęć `CREATIVE WRITING` przygotowali w grupach swoje wersje znanej bajki KOPCIUSZEK w różnych konwencjach. Oglądaliśmy love story, kryminał, thriller i komedię. Uczniowie musieli wymyśleć poszczególne sceny, napisać tekst, nauczyć się roli, przygotować plakat i kostiumy oraz pokazać swój `show` na forum klasy.

FILMoTALK 2Sięgnęliśmy po złoto po raz drugi...

Uczennica naszego liceum Weronika Gancewska z kl. 2D została zwyciężczynią III Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego ‘FILMoTALK’ zdobywając nagrodę główną – semestr nauki jęz. angielskiego ufundowany przez  szkołę językową King’s School of English w Olsztynie.

Uroczystość ogłoszenia wyników i rozdania nagród odbyła się 20 marca 2019 roku w VI LO w Olsztynie. Pozostałe uczestniczki finału zdobyły wyróżnienia: Olga Wiśniewska i Alicja Ejdys z kl. 1E , Marta Głąbowska i Hanna Górska z kl. 2A. Opiekunem uczennic była Pani Dorota Łasiewicka.

patHappy St. Patrick's Day! 
17 marca świętuję cały świat!

W pięknie udekorowanej szkole, smakując kolorowych, pachnących babeczek, słuchając celtyckiej muzyki, również dołączyliśmy do obchodów Dnia Św. Patryka.

W poniedziałek 18 marca odbył się w naszej szkole kiermasz słodkości, w ramach którego zebrano fundusze na cel dobroczynny- Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie.

Organizatorem wydarzenia była klasa 1E pod opieką Pani Doroty Łasiewickiej.

IMG-20190315-WA0005WARSZTATY JĘZYKOWE : Elementy kulturowe w przekładzie

Tłumaczenie tekstu to trudna sztuka . Wydaje się, że do znalezienia znaczenia wyrazu często wystarczy słownik. Ale czy zawsze ? A co z nowymi wyrazami pojawiającymi się w języku w wyniku pewnych zjawisk kulturowych? Jak przetłumaczyć słowa : Gimbaza , Teleranek czy świąteczna kapusta? Oczywiście taki problem pojawia się również przy tłumaczeniu z języka obcego na język polski.

Te zagadnienia były tematem już trzeciej części warsztatów tłumaczeniowych, które 15 marca 2019 roku poprowadziła pani dr Katarzyna Kodeniec z UWM w Olsztynie z uczniami III klasy dwujęzycznej z językiem angielskim.

IMG 20181206 093559WARSZTATY JĘZYKOWE
: TŁUMACZENIE TEKSTU

Dnia 6.12.2018 Pani dr Katarzyna Kodeniec z UWM w Olsztynie przeprowadziła drugą część warsztatów językowych poświęconych tłumaczeniu tekstu. Uczniowie klas dwujęzycznych z językiem angielskim, którzy w maju uczyli się o zasadach dotyczących tłumaczenia różnego rodzaju tekstów, mieli teraz możliwość sprawdzenia teorii w praktyce. Efekty tłumaczenia zostały porównane z tłumaczeniem profesjonalnym czyli fragmentem wydanej książki i okazało się, że teksty uczniowskie bardzo dobrze się czyta.

BRAWO !

IMG 20181126 0909471ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA W USA

W ramach olimpiady „ Zwolnieni z teorii” uczennice klasy IID Aleksandra Gościcka, Zuzanna Niedźwiedzka, Julia Nowoszyńska i Gabriela Przybyła przygotowały projekt COOLTURALNIE dotyczący kultur świata. Jednym z tematów, który zainteresował grupę było Święto Dziękczynienia w USA.

IMG 20181121 1225151MAKI I NIEDŹWIEDŹ WOJTEK

21 listopada 2018 gościliśmy w naszej szkole wykładowcę UWM w Olsztynie pana Trevora Hilla, który w języku angielskim opowiadał o tradycji obchodów Remembrance Day w Wielkiej Brytanii, weteranach wojennych i akcentach polskich, takich jak historia Generała Maczka i niedźwiedzia Wojtka, który z armią Andersa wędrował po Europie w czasie wojny.

Wiele osób po raz pierwszy usłyszało o cmentarzu żołnierzy brytyjskich na Warmii oraz obecności wojsk irlandzkich podczas Plebiscytu w Olsztynie. Mimo poważnego tematu, osobowość gościa sprawiła, że na twarzach słuchaczy oprócz zainteresowania gościł też szczery uśmiech.

Screenshot 2018-11-23-09-26-02THE GREAT WAR AND SOCKS

20 listopada 2018 otrzymaliśmy zaproszenie na Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie na montaż słowno-muzyczny w języku angielskim na temat 100-lecia zakończenia   I Wojny Światowej.

Uczniowie dwóch klas dwujęzycznych z językiem angielskim mieli możliwość wysłuchania prezentacji dotyczącej I Wojny Światowej, wierszy poetów wojennych oraz piosenek z tamtego okresu. Było to doskonalenie języka obcego i ciekawa lekcja historii w jednym.

IMG 20181119 1302341SPOTKANIE Z KONSULEM

Dnia 19 listopada 2018 na zaproszenie doradcy zawodowego p. Jolanty Lubowieckiej gościł w naszej szkole pan Nick Laverty, amerykański dyplomata w randze vice konsula przy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Warszawie. Przed podjęciem pracy w korpusie dyplomatycznym pan Laverty pracował jako wykładowca na prestiżowych uczelniach amerykańskich w regionie New England , w stanach takich jak: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island and Connecticut.

IMG 20181016 1213511STUDIA W WALII?
JAK TO SIĘ ROBI?

Niby do matury jeszcze trochę czasu zostało, ale na pewne pytania dobrze byłoby już teraz odpowiedzieć: co studiować i gdzie? Zadanie to trudne i dlatego warto szukać inspiracji. 16 października 2018 uczniowie maturalnych klas dwujęzycznych z językiem angielskim zostali zaproszeni na spotkanie z oficjalnym przedstawicielem walijskiego Uniwersytetu Aberystwyth ( Walia) w Wielkiej Brytanii.

1SEMINARIUM MIĘDZYNARODOWE
‘EUROPE PROJECT’ W OFFENBURGU

Współpraca z Offenburgiem , miastem partnerskim Olsztyna ma w naszej szkole już wieloletnią tradycję. W wymianach z Klosterschulen Unseren Lieben Frau brali zawsze udział uczniowie klas dwujęzycznych z językiem niemieckim. W tym roku po raz kolejny do współpracy w ramach seminarium zostali zaproszeni uczniowie licealnych klas dwujęzycznych z językiem angielskim. Seminarium Międzynarodowe Europe Project, poświęcone było zagadnieniom Unii Europejskiej. Językiem roboczym był język angielski, a uczestnikami byli uczniowie z Niemiec, Włoch i Polski.

IMG 20180929 0835471PIERWSZA SESJA EGZAMINU IELTS JUŻ ZA NAMI

W dniach 28-29 października 2018 grupa 12 uczniów II LO w Olsztynie przystąpiła po raz pierwszy w historii szkoły do egzaminu IELTS (International English Language Testing System), najpopularniejszego na świecie testu języka angielskiego.

W piątek uczniowie przystąpili do części ustnej egzaminu, a w sobotę sprawdzane były pozostałe kompetencje czyli rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem i pisanie.

Nasi uczniowie otrzymali już swoje wyniki egzaminu. Możemy być z nich dumni, bo są bardzo wysokie. GRATULACJE !

IMG 20180925 1107291FLEX kolejny raz zaprasza do USA

Rusza kolejna edycja programu FLEX. Już dwoje naszych uczniów skorzystało ze swojej szansy . Gabriela, która wróciła z USA rok temu oraz Piotr, który przebywa tam obecnie i wraz z amerykańskimi kolegami chodzi do szkoły.

Wyjazd i pobyt w USA były możliwe dzięki programowi FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program. To całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA, program wymiany dla uczniów szkół średnich. Dzięki programowi uczniowie liceów i techników z Polski i innych krajów mogą spędzić cały rok szkolny w USA, mieszkać u amerykańskiej rodziny i uczęszczać do amerykańskiego liceum. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami innych krajów.

IMG 20180926 1114491How to become more academic in English?

26 września 2018 w ramach Olsztyńskich Dni Nauki Studium Języków Obcych UWM w Olsztynie przygotowało warsztaty „ How to become more academic in English?” czyli co robić, żeby brzmieć po angielsku bardziej „ akademicko”.

Grupa uczniów II LO przygotowujących się do egzaminu IELTS wzięła udział w tych warsztatach, z ogromną satysfakcją odkrywając, że świetnie radzą sobie z przygotowanymi zadaniami. Zagadki, quizy i inne łamigłówki słowne nie stanowiły dla nich problemu, a jedynie utwierdziły w przekonaniu, że ich nauka języka angielskiego idzie w dobrą stronę.